Kingston_Pendrive/Suli/12.b/Programozás (Tusjak Brigitta)/Elmélet/2024. 02. 26.txt

35 lines
3.6 KiB
Plaintext
Raw Permalink Normal View History

2024-11-19 18:04:02 +00:00
Választógomb (RadioButton)
A RadioButton vezérlőt akkor használjuk, ha lehetséges esetek közül csak egyet választhatunk ki. Minden RadioButton vezérlőnek 2 állapota lehet: vagy be van jelölve, vagy nincs. A fejlesztőkörnyezet pedig azrt is kezeli, hogy ha több RadioButton vezérlőt teszünk ki az űrlapra, akkor azok közül csak egyet tudjunk kijelölni.
Checked: Ez a tulajdonság tárolja, hogy a RadioButton-t bejelölték vagy sem. (True/False)
Appearance: A RadioButton megjelenése a hagyományos forma vagy az ún. beragadó gomb. (Normal/Button)
FlatStyle: Ezzel a tulajdonsággal módosíthatjuk, hogy a RadioButton hogyan viselkedjen, ha az egeret a vezérlő fölé visszük. (Flat, Popup, Standard, System)
CheckAlign: A váalsztógomb helyét lehet megadni. AZ alapértelmezett a MiddleLeft. (Szoki)
Appearance: A RadioButton feliratának megjelenését szabályozza. Akkor érdemes használni, ha az AutoSize tulajdonság ki van kapcsolva. Ilyenkor, ha a felirat nem fér el a megadott szélességen, akkor True érték esetén ,,.." jelöléssel jelzi ezt. (True/False)
Jelölőnégyzet (CheckBox)
A jelölőnégyzet szintén használhatjuk választási lehetőségek felsorolására és annak kiválasztása. Ez viszont különbözik a RadioButton-tól abban, hogy itt a lehetőséges esetek közül akár többet is jelölhetünk, nemcsak egyet. A jelölőnégyzetnek két vagy három állapota lehet. A két alapállapoton kívül (kiválasztva, nincs kiválasztva) létezik egy harmadik állapota is, közömbös (Inderdeterminate). Ha a jelölőnégyzetet kétállapotúként szeretnénk használni, akkor a RadioButton-hoz hasonlóan a Checked tulajdonságával tudjuk megállapítani, hogy a jelölőnégyzetet bejelölték-e. Ha a jelölőnégyzet harmadik állapotát is szeretnénk használni, akkor a ThreeState tulajdonságot True-ra kell állítani. Ezek után a CheckState tulajdonságnál tudjuk az állapotot beállítani.
Checked: Ez a tulajdonság tárolja, hogy a kétállapotú jeölőnégyzetet bejelölték, vagy sem. (True/False)
ThreeState: A jelölőnégyzet három- vagy kétállapotú legyen. Alapértelmezett a kétállapotú (False).
CheckState: A háromállapotú jelölőnégyzet állapotainak megkülönböztetésére használt tulajdonság. (Unchecked, Checked, Inderdeterminate)
A CheckBox vezérlő legtöbb tulajdonsága a RadioButton-éval megegyezik. Mindkét vezérlő esetén az alapértelmezett és legfontosabb esemény a CheckChanged. Ez az esemény akkor aktivizálódik, amikor az adott RadioButton vagy CheckBox állapotát megváltoztatjuk.
Csoportmező (GroupBox), panel (Panel)
Ha az űrlapon akarunk bizonyos objektumokat csoportosítani vagy egységbe foglalni, akkor erre az ún. konténereket használjuk. A konténerekkel megjelenésükben és még működésükben is egységesíthetük a bennük lévő objektumokat. Két ilyen vezérlő a groupBox és a Panel. Ezeknek a konténereknek a segítségével csoportosíthatjuk például a választógombokat és a jelölőnégyzeteket. A választógomboknál nagyon hasznos a konténer. Ha például kétféle dologgal kapcsolatosan kínálunk választási lehetőséget.
A csoportmező és a panel leginkább megjelenésében különbözik egymástól. A csoportmezőnek alapértelmezetten van felirata és szegélye. A panelnek nincs felirata és szegélye sincs, bár ez beállítható. A panelnél van lehetőség a görgetősáv használatára, míg a csoportmezőnél nincs.
Tulajdonság GroupBox Panel
Text Van Nincs
BorderStyle Nincs Alapértelmezetten None az értéke (nincs keret).
De alapértelmezetten
van szegély
AutoScroll Nincs Van